ПрАТ з ІІ «Слобожанська Будівельна Кераміка», лідер у виробництві цегли на ринку України, стало першою компанією серед українських виробників будівельних матеріалів, чия продукція, маючи екологічний сертифікат української програми екологічного маркування, отримала екологічний сертифікат програми екологічного маркування іншої країни за спрощенною процедурою, а саме – програми екологічного маркування Ізраїлю Green Label.

ПрАТ з ІІ «Слобожанська Будівельна Кераміка» у 2015 році було підтверджено відповідність своєї продукції (цегли керамічної, каменів керамічних та виробів керамічних клінкерних) вимогам СОУ ОЕМ 08.002.15.012:2009 Вироби керамічні. Екологічні критерії оцінки життєвого циклу та отримано екологічний сертифікат №UA08.002.416 і право на застосування екологічного маркування «Зелений журавлик» відносно екологічно сертифікованої продукції згідно міжнародного стандарту ISO 14024.

Наявність екологічного сертифікату, виданого українським органом сертифікації «Жива планета» згідно міжнародного стандарту ISO 14024, надала ПрАТ з ІІ «Слобожанська Будівельна Кераміка» можливість пройти спрощений цикл сертифікації для отримання ліцензії на застосування екологічного маркування Ізраїлю Green Label. Зокрема, необхідно було підтвердити відповідність лише деяким критеріям, які встановлені в Ізраїлі та відрізняються від вимог, встановлених в українському стандарті.

З метою визначення обсягу оцінювання для надання екологічного сертифікату та ліцензії на застосування екологічного маркування Ізраїлю Green Label відносно продукції виробництва ПрАТ з ІІ «Слобожанська Будівельна Кераміка», органами екологічної сертифікації України та Ізраїлю була проведена спільна робота з аналізування екологічних критеріїв української та ізраїльської програм екологічного маркування та визначено критерії, на відповідність яким має бути проведено оцінювання. Зокрема, необхідно було підтвердити відповідність вимогам законодавства Ізраїлю за радіологічними показниками та показниками вмісту важких металів, шляхом проведення відповідних лабораторних досліджень. Такі дослідження проводилися безпосередньо установами Ізраїлю.

Незважаючи, що проведення досліджень зайняло тривалий термін, сама процедура екологічної сертифікації була значно спрощеною, адже замість проходження перевірки в повному обсязі за всіма критеріями, включаючи аудити виробництва представниками ізраїльського органу сертифікації, підприємству необхідно було підтвердити відповідність лише за радіологічними показниками та показниками вмісту важких металів. Відповідність за іншими критеріями, які стосуються сировини, виробничого процесу, була встановлена на підставі результатів оцінки відповідності, проведеної українським органом сертифікації.

Спрощеність циклу сертифікації пов’язана з тим, що і український і ізраїльський органи сертифікації – сертифіковані за Міжнародною програмою взаємної довіри та визнання (GENECIS, Global Ecolabelling Network's Internationally Coordinated Ecolabelling System) та є сторонами міжнародної багатосторонньої Угоди між органами екологічної сертифікації та маркування про взаємне визнання результатів оцінки відповідності в рамках програми GENICES. Це означає, що виробники товарів і послуг, які отримали право на використання екологічного маркування країни, що бере участь в програмі GENICES, можуть отримати екологічне маркування іншої країни, пройшовши спрощений цикл сертифікації і просувати свою продукцію не тільки на національному ринку, а й за кордоном.

«Ринок екологічної продукції активно розвивається у всьому світі. І для українських виробників продукції з поліпшеними екологічними характеристиками є надзвичайно актуальним вихід на зовнішні ринки. Як підтверджує практика, наявність екологічного сертифікату значно спрощує просування продукції на зовнішньому ринку. Українська екологічно сертифікована продукція експортується в різні країни. При цьому, деякі виробники, залежно від вимог зовнішнього ринку, застосовують екологічне маркування української програми, деякі – отримують екологічне маркування програм інших країн. До останніх, у разі наявності у таких виробників/експортерів екологічного сертифікату української програми екологічного маркування, застосовують спрощений цикл сертифікації в інших країнах, які представлені в Глобальній мережі екологічного маркування (GEN) та є сторонами міжнародної багатосторонньої Угоди між органами екологічної сертифікації та маркування про взаємне визнання результатів оцінки відповідності в рамках програми GEN – GENICES. Прикладом є ПрАТ з ІІ «Слобожанська Будівельна Кераміка». Для отримання права на застосування екологічного маркування Ізраїлю, підприємству, необхідно було підтвердити відповідність лише окремим вимогам екологічних критеріїв, які різнилися від вимог екологічних критеріїв, встановлених в Україні. Відповідність усім іншим критеріям була визнана за результатами оцінки, проведеної українським органом сертифікації» – зазначила керівник українського органу сертифікації Світлана Берзіна.

Генеральний директор ПрАТ з ІІ «СБК» Олександр Кравченко зазначив: «Ми раді тому, що переваги нашої цегли визнаються все більшою кількістю споживачів у різних країнах. Перед естетичними, енергоефективними, економічними та екологічними будівельними матеріалами відкриваються широкі перспективи на світових ринках, в тому числі, на ринку Ізраїлю, а отримання екологічного сертифікату Green Label підтверджує те, що наша продукція відповідає найвищим стандартам якості та екологічності».

Більш детальніше про підприємство та продукцію виробництва ПрАТ з ІІ «Слобожанська Будівельна Кераміка» - www.sbk.com.ua.