Екологічне маркування повинно містити обов’язкове поєднання таких елементів:

  1. знаку «Зелений журавель»1 - надалі Знак;
  2. номеру екологічного сертифікату (під знаком в рамці);
  3. декларації, що вказує на схему сертифікації згідно з ISO 14024.

Елементи екологічного маркування можуть бути розміщені на лицьовій, зворотній, боковій сторонах паковання.

Безперечно, найбільш вигідним розташуванням знаку є лицьова частина паковання.

Дозволяється застосовувати виключно Знак за формою і в кольорах наданого макету.

За погодженням з органом сертифікації дозволяється монохромне зображення Знаку.

Додатково, за бажанням користувача екологічного маркування, можуть бути застосовані декларації, що вказують на суттєві переваги екологічно сертифікованої продукції. Наприклад, в залежності від категорії продукції:

  • Без вмісту2 ____
  • Натуральний
  • Вміст натуральних складників ___ %
  • Збережена природна користь сировини натурального походження
  • Технології більш чистого виробництва
  • Енергоефективний
  • Підлягає компостуванню
  • Вміст переробленого матеріалу ___ % та інші.

Такі декларації формулює експертна комісія на підставі вимог екологічних критеріїв і результатів оцінювання. Рекомендовані декларації зазначаються у протоколі оцінювання та Угоді на право застосування екологічного маркування3.

З метою перевірки дотримання правил застосування екологічного маркування та упередження можливих порушень законодавства у сфері конкурентного права, всі макети етикеток чи спожиткового паковання повинні бути узгоджені з органом сертифікації. Також рекомендується і узгодження рекламних матеріалів і публікацій про екологічно сертифіковану продукцію.

У разі якщо на упаковці є інші знаки маркування, необхідно розмежувати їх в просторі зі знаком екомаркування з метою запобігання введення споживача в оману щодо тлумачення того чи іншого знаку і не створювати ризику смислового перенавантаження маркування у цілому.

При маркуванні харчових продуктів необхідно враховувати вимоги Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів».

Приклади застосування маркування


1 Є інтелектуальною власністю Органу з оцінки відповідності «Центр екологічної сертифікації та маркування» ВГО «Жива планета» на законних підставах.

2 Вказуються шкідливі речовини, що відсутні у складі продукції відповідно до її категорії та вимог стандарту і результатів оцінювання.

3 Угода, яка обов’язково укладається між органом сертифікації та користувачем екологічного сертифікату і надає йому право на застосування екологічного маркування на законних підставах.