З нагоди Всесвітнього Дня екологічного маркування і 20-річчя української програми екологічного маркування ми ділимось надихаючими історіями українських виробників екологічно сертифікованої продукції, які навіть в умовах воєнного часу, продовжують працювати і розвиватись, дотримуватись суворих вимог екологічних стандартів.

Фури їдуть від складу до воріт. Ритмічно клацає пакувальна машина. Фахівці впевненими рухами виконують свою роботу. Київський завод «Термінал-М», що входить до Групи «Ковальська» та виготовляє продукцію Siltek, працює.

Сьогодні складно повірити, що на початку повномасштабного вторгнення великий завод було повністю зупинено, а територію зачинено. На початку наступу ніхто не знав, як розвиватиметься ситуація і які будуть втрати. Усі готувалися до гіршого, але сподівалися на краще. Директор Siltek Олександр Скиба вже мав «воєнний» досвід: у 2014 році рф окупувала землю, де був його дім. Як і тоді, замість того щоби чекати, він вирішив робити те, що вміє найкраще, — працювати на результат. Ця стратегія допомогла пережити найскладніший період у житті підприємства та всієї Групи «Ковальська», а згодом і швидко перезапустити виробництво Siltek.

Початок повномасштабного наступу військ рф на Україну

Середа, 23 лютого 2022 року. Виробничі майданчики Siltek у Києві працюють цілодобово в чотири зміни, без вихідних. З конвеєра виходять клейові суміші, підлоги та стяжки, суміші для теплоізоляції, штукатурки, ремонтні, мурувальні й гідроізоляційні суміші, ґрунтівки, фарби та інші водно-дисперсійні матеріали. Загалом понад 360 видів товарів. У сезон підприємство виготовляло в середньому 14 тис. тон сухих та 400 тонн водно-дисперсійних будівельних матеріалів та сумішей. Попри тривожні новини команда Siltek готується до нового сезону: склади заповнені, зроблено запас готової продукції, придбано необхідні у виробництві хімічні домішки. Укомплектовано команду, сформовано зміни. Сергій Пилипенко, генеральний директор Групи «Ковальська», частина якої є ТМ Siltek, повернувся із зустрічі в Офісі Президента, на якій гарант заспокоїв представників великого бізнесу та запевнив, що держава готова до розвитку будь-якого сценарію.

Четвер, 24 лютого 2022 року. Україна прокидається о п’ятій ранку від вибухів російських снарядів та ракет. Почалася повномасштабна війна.

Генеральний директор групи «Ковальська» проводить термінову нараду, де погоджується рішення про евакуацію людей із територій підприємств та алгоритм подальших дій. Олександр Скиба одразу прибуває на виробництво Siltek. Там він контролює належне завершення технологічних процесів, зупинку обладнання, зокрема компресорів, та оголошує про розпуск зміни, яка мала заступати о сьомій годині ранку.

У країні введено воєнний стан. На цей момент інженерно-технічний персонал зупинив усі технологічні лінії. Територія заводу, складські й виробничі приміщення зачинилися — на підприємстві залишилися охоронець і черговий електрик, який підтримував температуру теплого складу ВДМ.

«Чекати не можна — працювати»

За декілька днів після нападу, коли паніка спала, а на дорогах зменшилися затори, стало зрозуміло, що сидіти й чекати не можна. Були бажання і воля робити щось корисне для захисту країни. І в перших числах березня директор Олександр Скиба разом із іншими співробітниками вирушили на один із заводів Групи. Там з уживаних рейок вони налагодили виробництво протитанкових їжаків. Виготовляли їх за кресленнями, зробленими донькою Олександра напередодні. Готові їжаки відправляли одразу оборонцям Київщини. Також виготовляли ФБС (фундаментні блоки стінові) за запитом ЗСУ. Загалом 10 тисяч таких конструкцій були передані оборонцям. Місцеві припускають, що майже всі блокпости столиці були зроблені з бетону Групи «Ковальська», частиною якої є Siltek.

У ті дні працювали без відпочинку. Дозволяли собі один вихідний на півтора-два тижні. Подеколи працювали до комендантської години та залишалися ночувати на заводі.

Транспорт, що перевозив блоки (комунальний або ЗСУ), мав перепустки на переміщення містом, працівникам же такі перепустки не видавали. Отже, для напрацювання залишків ФБС та безперервного відвантаження всі залишалися на «нічну зміну». Зрештою, робота допомогла кожному зберегти зосередженість і спокій. «Це точно ліпше, ніж нервово гортати стрічку новин у телефоні чи слухати вибухи за вікном», — пригадує директор Олександр Скиба.

За місяць від початку повномасштабного вторгнення, 27 березня, Київська область була майже звільнена від російських окупантів. А вже за декілька днів, 30 березня, на підприємстві було відвантажено першу машину будівельних сумішей Siltek. Незважаючи на всі обмеження та виклики воєнного стану, виробничі майданчики Групи «Ковальська», зокрема «Термінал-М», почали відновлювати діяльність.

У квітні було виготовлено загалом 300 тон різних продуктів. Водночас уже в травні безпекова ситуація та спроможності заводу дозволили вийти на триденний робочий тиждень, в одну зміну. Рухаючись від замовлення до замовлення, працюючи в умовах постійних повітряних тривог, команді Siltek вдалося виготовити понад 2500 тон штукатурок, водно-дисперсійних та фасадних матеріалів. Тоді на об’єкти будівництва в Київській області почали повертатися забудовники, а жителі Київщини почали відновлювати житло, що постраждало від ворожого наступу.

Більш-менш повноцінно Siltek запрацював на початку літа 2022 року. Щомісячне виробництво в цей час збільшилося з 6 тис. тон у червні до 10 тис. тон у вересні.

Фактори швидкого відновлення

Швидкому відновленню виробництва Siltek сприяли декілька чинників. Наприклад, Siltek мав запас готової сировини. Це дало змогу запустити виробництво в умовах відсутності постачань через безпекову ситуацію та руйнування транспортної інфраструктури разом із наявною логістикою. Наступний чинник — люди почали повертатися до своїх осель, до роботи. Після звільнення територій у країні почала з’являтися визначеність, ситуація деінде почала стабілізуватися, адже стало зрозуміло, що Україна переможе, а війна — це нова реальність, у якій доведеться пожити ще деякий час. Також через наслідки війни свою роботу припинили великі підприємства та постачальники в сегменті. Щоби заповнити прогалину в потребах та надати споживачам доступ до якісних будівельних матеріалів, вкрай необхідних для відновлення після руйнувань, потужності Siltek працювали на повну. І це теж прискорювало відновлення.

Але найважливіше – все це було можливо насамперед завдяки єдності людей. Не було поняття «це не моє завдання» чи «я не маю робити цього». Коли бракувало людей, співробітники виконували завдання далеко поза межами своїх обов’язків. Технічний персонал та ІТП-фахівці йшли на виробництво й робили все, що могли: ставали на місця операторів пакувальних автоматів, сідали за кари, щоби перевозити палети й завантажувати машини. Інженери власноруч ремонтували обладнання.

Після 18 місяців незламності, станом на вересень 2023 року «Термінал-М» на чолі з Олександром Скибою адаптував виробництво Siltek до викликів воєнного стану – виробництво працює п’ять днів на тиждень у три зміни з додатковою неповною в суботу. І хоча основні проблеми та виклики нівелювалися, залишається нагальною проблема нестачі кваліфікованих робітників, з якою стикаються всі галузі сьогодні в Україні. Не менше 10 % колективу пішли в лави Збройних Сил України, майже всі вони — вузькопрофільні фахівці: оператори пакувальних автоматів, оператори управління обладнанням, водії навантажувачів. Дехто просто переїхав далі від Києва, щоби рідні були в безпеці. Отже, немає майже чверті команди виробничого персоналу. Щоби підлаштуватися, на заводі завчасно розподіляються замовлення, бо їх виконання тепер потребує більше часу.

Екологічна сертифікація згідно з ISO 14024

Матеріали ТМ Siltek виготовляються виключно з високоякісної сировини від провідних виробників Європи та Америки – Basf SE, Wacker Chemie AG, Momentive Specialty Chemicals BV, Ashland Industries Europe GmbH, а також вітчизняних виробників - ПАТ «Подільський це-мент», ПАТ «Гіпсовик» та ін.

Безкомпромісне ставлення до якості продукції ТМ Siltek навіть під час війни підтверджене сертифікатами відповідності міжнародним стандартам. У 2016 році фарби, ґрунтовки, кле-йові суміші успішно пройшли екологічну сертифікацію за схемою згідно з ДСТУ ISO 14024. Стандарт СОУ ОЕМ 08.002.016.019 на відповідність якому оцінювалась продукція гармонізований з екологічними критеріями для лакофарбових продуктів, які схвалені рішенням Єврокомісії 2014/312/ЄС від 28 травня 2014 року для програми екологічного маркуванні Ecolabel.EU. Не зважаючи на війну, втрати та проблеми, зокрема з постачанням складників, Київський завод «Термінал-М» забезпечив стале дотримання вимогам екологічного стандарту і успішно пройшов повторну сертифікацію у серпні 2022 року.

Лакофарбові матеріали ТМ SILTEK успішно пройшли процедуру повторної екологічної сертифікації

Для виробництва лакофарбової лінійки екологічно сертифікованої продукції не застосову-ються леткі органічні вуглеводні, перфторовані алкілсульфонатм, фталати, етиленгліколь, алкілфенол етоксилат та інші небезпечні речовини. Показники вмісту ЛОС, сполук ізотіазолі-нів та речовин, які можуть спричинити негативний вплив на навколишнє середовище, не перевищують показників, допустимих екологічними критеріями, які значно вище державних норм безпеки.

Продукція доступна в економній упаковці (тарі), що дозволяє оптимізувати витрати на про-дукцію високої якості й запобігає утворенню зайвих відходів споживання. Паковання не містить хлору та інших активних речовин і підлягає подальшій переробці за доступними в Україні технологіями.

На підприємстві визначена екологічна політика та цілі. Щорічно формуються, затверджують-ся та реалізуються плани заходів у сфері ресурсозбереження і захисту довкілля, спрямовані на досягнення визначених цілей. Впровадження передових інноваційних технологій і застосування безпечних або нейтральних складників, дозволяє досягти абсолютної безпеки з екологічної точки зору, як процесу виробництва, так і самого кінцевого продукту, причому, як для людини, так і для навколишнього середовища.

Завод «Термінал-М» вперше в Україні запропонував професійним будівельникам комплексну технологію механізації будівельних та ремонтно-оздоблювальних робіт, а також розробив і почав випуск спеціалізованих сумішей ТМ Siltеk для машинного нанесення з використанням силосної технології. У порівнянні з традиційною мішкотарою, силоси забезпечують ряд переваг:

  • відсутність витрат на розвантаження, зберігання та міжповерхове переміщення сухої суміші на будівельному майданчику;
  • абсолютна захищеність матеріалів від атмосферних опадів та несанкціонованого ви-користання; відсутність втрат в процесі виробництва робіт;
  • можливість повернення залишків матеріалу постачальнику, або їх транспортування на інший об'єкт;
  • відсутність упаковки, яку треба утилізувати.

Мобілізація на розвиток

Попри низку викликів Siltek невпинно мобілізує ресурси на розвиток. Оновлює асортимент, виробляє продукти підвищеного попиту, поліпшує рецептури й технологічні лінії. Наприклад, у цьому сезоні фахівці організували виробництво фасадної фарби із силікатними й силіконовими компонентами. Також зараз технологи із власного Інноваційно-технологічного центру працюють над гумовою фарбою. Її можна буде використовувати для покриття дахів, оцинкованих та м’яких поверхонь як захисну мембрану.

Додатково розробляємо ґрунтовку з індикатором нанесення. Цікаво, що на створення цього продукту наштовхнули побажання клієнтів. Наші споживачі хотіли отримати якісний продукт із додатковою опцією «маркування» обробленої поверхні.

Невдовзі споживачам буде запропоновано клейові та ремонтні суміші, розфасовані в невеликі мішечки. Для цього у відповідь на запит клієнтів було розроблено п’ятикілограмове пакування та вже придбано відповідне обладнання.

Історія Siltek демонструє, що не можна зупинятися і якщо є можливість рухатися та діяти — не можна зволікати. Кожна справа наближає Україну до перемоги над ворогом, що прийшов на чужу землю.

«У Siltek є мрія – з’єднати мурувальним клеєм, виготовленим київським заводом, два газоблоки: один із Херсонщини, виготовлений на підприємстві Групи «Ковальська» в Новій Каховці, а інший – зі Львівщини, виготовлений у Розвадові. Ця мрія – надія на повну деокупацію України. Мріємо, діємо, переможемо!», – зазначає Олександр Скиба.

Перевірено та сертифіковано