На сьогодні нова Бучанська гімназія залишається першим в Україні закладом освіти, що успішно пройшов комплексний екологічний аудит і отримав сертифікат на відповідність стандарту «Зелений клас».
Цей стандарт встановлює набір чітко визначених критеріїв, які характеризують освітній заклад як такий, що має поліпшені показники безпеки і якості середовища для навчання, енерго- і ресурсоефективності у поєднанні з програмою навчання, спрямованою на формування таких компетенцій як: інноваційна, екологічна, інформаційно-комунікаційна, здоровий спосіб життя.
Сертифікація відбувалась згідно вимог міжнародного стандарту ISO 14024 експертною комісією до складу якої входили міжнародні аудитори.
Урочисте вручення екологічного сертифікату відбулось 04 вересня за участю представників Міндовкілля і Міносвіти.
Гімназія розрахована на 1 000 учнів, будувалась за сучасними будівельними нормами з урахуванням стандартів сталого будівництва та з застосуванням екологічно сертифікованих будівельних матеріалів. Це дозволило вже на стадії проектування уникнути вад застарілого типу планування та оздоблення, зробити приміщення великими, світлими, з поліпшеними екологічними характеристиками, а будівлю – тепло-, еко- та енергоефективною.
Бучанська гімназія одна з небагатьох в Україні, яка має автономні джерела енергії – завдяки встановленим на даху сонячним панелям.
Проектом досягнуто суттєве зниження споживання електроенергії. Всі енергозалежні прилади, техніка та устаткування відповідають вимогам екодизайну та стандартам екологічного маркування.
Підтримання клімату забезпечує централізована припливно-витяжна система вентиляції з рекуперацією тепла, яка може регулюватись як вручну, так і в автоматичному режимі, тож не потрібно купи громіздких кондиціонерів у кожному окремому класі і годин роботи по їхньому обслуговуванню і заміні фільтрів.
У класах встановлені ергономічні парти та стільці, що регулюються у відповідності зі зростом конкретного учня.
Система "Моя Школа" з електронним класним журналом та учнівськими щоденниками, мультимедійний клас на базі шкільної бібліотеки, – окрім переваг для учнів, ці інновації дозволять суттєво скоротити обсяг використовуваного паперу та утворення відходів з нього.
Джерела водопостачання води питної якості – у необмеженому доступі на поверхах.
Централізована система енергопостачання шкільних годинників – щоб позбутися зайвого обсягу батарейок живлення.
Зручні навігаційні таблички з переліком класів на кожному поверху, таблички – мотиватори і оформлення простору закладу спрямовані на формування екологічної культури та свідомого ставлення до ресурсів і споживання.
Великий стадіон та спортивна зала на 500 квадратних метрів, яка підходить не лише для уроків фізкультури, але і для змагань професійного рівня.
Величезна зала для проведення вистав та концертів, пандуси та ліфт з дотриманням вимог стандартів інклюзивності, автоматичний крапельний полив газону біля школи, контейнери для роздільного збору сміття… Все це ще не вичерпний перелік переваг навчального закладу.
Спортзал
Під час будівництва і оформлення гімназії проводились опитування у соцмережах учнів, педагогів та їх батьків. Так, на виконання їх побажань, у коридорах встановлені персональні шафки для особистих речей і підручників школярів, що істотно підвищує комфорт учнів та дозволяє уникнути скупчення особистих речей під партами в класах. У дизайні також уникали традиційного оздоблення – замість суворих обличь літніх корифеїв науки на світлих стінах розміщено привітні інфографіки і тематичні панно, як наприклад, дерев’яні та коркові карти в кабінеті географії.
Шафки для зберігання персональних речей учнів
Кабінет географії
Кабінет інформатики
Гардеробна
Екошкола - це не тільки енергоефективна будівля, але і відповідна освіта. Українська гімназія №9 приділяє неабияку увагу екологічній лінії в освіті та питанням сталого розвитку. Педагогічний колектив має досвід реалізації екологічних проектів в ході навчально-виховного процесу: акції з прибирання і сортування сміття, екологічні квести, написання робіт до Малої академії наук на природоохоронну тематику, залучення дітей до розуміння і вирішення проблем безпритульних тварин на базі місцевого притулку, тощо. Впровадження стандарту «Зелений клас» покликано стати додатковим ефективним інструментом впровадження наскрізної змістовної лінії освіти «Екологічна безпека і сталий розвиток».
Гімназія має встановлену екологічну політику та щорічний план заходів, спрямований на досягнення екологічних цілей пов’язаний з практичною складовою функціонування навчального закладу, який передбачає системне покращення його екологічної дієвості.
Впровадження екологічного стандарту для навчальних та освітніх закладів СОУ ОЕМ 08.002.37.078:2020 Зелений клас. Екологічні критерії та метод оцінювання життєвого циклу доступно для закладів різного рівня: дитячих садків, шкіл, закладів позашкільної освіти, ВНЗ тощо. У якості об’єкта сертифікації може бути розглянута як окрема аудиторія (група, клас, кафедра), підрозділ закладу або заклад у цілому.
Поки вимоги стандарту були впроваджені частково на базі окремих аудиторій ВНЗ. Зокрема, Національним університетом "Києво-Могилянська академія", Київським національним транспортним університетом, Київським національним торгово-економічним університетом та іншими. Неможливість сертифікації перелічених закладів освіти , в цілому, на рівні будівлі, а не окремих кафедр, пов’язана зі складністю дотримання норм стандарту «Зелений клас» через застарілі норми і технології їх будівництва. Натомість, новобудова гімназії з врахуванням оновлених ДБН і міжнародних стандартів по сталому будівництву, у поєднанні з запровадженням сучасних освітянських стандартів і системи управління, дозволило пройти сертифікацію загальноосвітньому закладу в цілому.
Процедура оцінки відповідності стандарту «Зелений клас» проводилась шляхом документального аудиту і аудиту на місці Органом з оцінки відповідності “Центр екологічної сертифікації і маркування”, який має національну акредитацію і міжнародне визнання. Така процедура сертифікації дозволяє чітко зрозуміти, чи відповідає навчальний заклад встановленим вимогам стандарту. А підтримка відповідності буде перевірятися шляхом щорічного наглядання за об’єктом сертифікації.